Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2016

Önümüzdeki Pazar günü Avusturya genelinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılacaktır. Bu seçim belirleyici ve tarihi bir seçim olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda tarihte ilk defa „büyük partiler“ olarak bilinen SPÖ ve ÖVP’nin adaylarının dışında biri Cumhurbaşkanı seçilecektir.

Önemli olan bir diğer husus, bağımsız aday Van der Bellen dışındaki tek adayın aşırı sağcı parti FPÖ‘nün adayı Hofer olmasıdır. Hofer ayrıca ilk turun birinci seçilen ismidir. Dolayısıyla burada biz müslümanlar için Van der Bellen’in alternatifi olarak „seçim“ yapma imkanımız yoktur.

Norbert Hofer (FPÖ) açık bir şekilde İslam karşıtı söylemlerden geri durmamaktadır. Daha bir kaç gün önce bir televizyon kanalında müslüman bir gencin sorduğu soru üzerine İslam’ın Avusturya’nın bir parçası olmadığını ve hiçbir zamanda olmayacağı cevabını vermiştir. Şahsi bir durum olarakda algılanmamasını ekleyerek konuşmasını bitirmiştir.
Fakat biz, Müslüman Sivil Toplum Ağ’ı (NMZ) mensublari olarak FPÖ’nun asacagi her afişi, İslam ve yabancı düşmanlığı içeren her reklamı şahsi algılamaktayız! Bunun gerekçelerinin biride artık neredeyse hergün mesaj, mail ve posta yolu ile onlarca saldırı ve sözlü tacizler bize ulaşmaktadır. Camii saldırıları, dış görünüşünden ve sırf dini inançları nedeniyle taciz edilen ve hedef gösterilen insanlar bu aşırı sağ ve faşist siyasi anlayışının bir sonucudur.

Bu nedenle her oy kullanma hakkı bulunan Avusturya vatandaşının bu seçimlerde sandığa gitmesini tavsiye ediyoruz! Devletin başını temsil eden bir insanın hangi düşüncelere sahip olduğu, kin ve nefret saçıp saçmadığı bizce çok önemli bir konudur. Pazar günü Avusturya’da yaşayan tüm seçmenlerin sandığa gidip Avusturya’da daha iyi bir geleceğin kurulmasında pay sahibi olmasını dileriz.

Über NetzwerkMZ

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.Benötigte Felder sind markiert *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.